"Marshmallow Challenge" - otwarte zajęcia w szkolnej świetlicy

27 lutego w naszej szkolnej świetlicy odbyły się zajęcia otwarte, w których udział wzięli nasi uczniowie oraz przyszli pierwszoklasiści wraz ze swoimi rodzicami.

Tematem przewodnim zajęć była zabawa konstrukcyjna pt. „Marshmallow challenge”. W ostatnich latach zabawa ta zyskała dużą popularność, zarówno wśród dorosłych jak i dzieci. Wymaga ona kreatywnego myślenia, cierpliwości, chęci do eksperymentowania,
a przy tym zamiłowania do dobrej zabawy.

Uczestnicy spotkania, wykorzystując dostępne materiały tj.: 20 sztuk surowego makaronu spaghetti, 1 m sznurka i 1 m taśmy malarskiej, mieli za zadanie zbudować jak najwyższą wieżę, na której szczycie musieli umieścić piankę (marshmallow). Na wykonanie zadania było naprawdę niedużo czasu, bo jedynie 18 minut. Utworzona konstrukcja musiała stać stabilnie, bez podtrzymywania przez któregokolwiek z uczestników. Zabawa z pozoru wydaje się dziecinnie prosta, jednak uczestnicy zajęć przekonali się, że wcale taka nie jest! Obserwując ich poczynania zauważyliśmy, że każda z grup przybrała inną strategię działania, którą następnie
w trakcie pracy stopniowo zmieniała. Zadanie okazało się być prawdziwym wyzwaniem i dostarczyło dużo emocji i okazji do śmiechu. Oba biorące udział w zabawie zespoły odniosły sukces i we wskazanym czasie, zbudowały stabilne wieże! Różnica wysokości ich konstrukcji wyniosła jedynie 2 cm!

Ta konstrukcyjna zabawa była dla jej uczestników znakomitą okazją do kształtowania umiejętności wzajemnej współpracy i wytrwałości w dążeniu do celu. Przekonaliśmy się też, jak bardzo ważna jest koncentracja na zadaniu i zaangażowanie wszystkich członków zespołu, by wspólnie zrobić coś, czego nie bylibyśmy w stanie zdziałać w pojedynkę.

W celu zacieśnienia więzi między uczestnikami spotkania, przeprowadziliśmy również zabawę pt. „Pajęczynka przyjaźni”. Jej myślą przewodnią były „budowle”. Każda osoba trzymająca kłębek sznurka wypowiadała dowolną nazwę budowli i przekazywała kłębek dalej. Na koniec zabawy utworzyła się „pajęczyna”- którą wspólnie określiliśmy jako dobrą „konstrukcję”.  Mogliśmy ostrożnie przechodzić pomiędzy sznurkami, niczym między wiązkami lasera i ćwiczyć naszą koordynację ruchową.

Przyszłych kandydatów do klas pierwszych czekała też miła niespodzianka - zabawy konstrukcyjne z piaskiem kinetycznym oraz małe słodkie upominki.

Zajęcia otwarte zrealizowane w szkolnej świetlicy stały się doskonałym doświadczeniem umożliwiającym pokonanie wszelkich obaw towarzyszącym dzieciom rozpoczynającym szkolną przygodę.

Dziękujemy Rodzicom oraz ich Pociechom za zainteresowanie naszą pracą! Zapraszamy do nas wszystkie przyszłe „Świetliczaki” już we wrześniu!