Klasa 2b i druk 3D

logo-Laboratoria_Przyszłości_poziom_kolor.jpg

Dnia 13.01.2023r. uczniowie klasy 2b, na zajęciach informatyki, poznali zasadę działania drukarek 3D, które zostały zakupione w ramach programu MEiN "Laboratoria Przyszłości". Dzieci dowiedziały się, że są to urządzenia, które wykonują trójwymiarowe obiekty poprzez nakładanie i stapianie ze sobą kolejnych warstw specjalnego plastikowego „drutu”, czyli tzw. filamentu. Druk 3D odbywa się w stosunkowo wysokich temperaturach. Głowica drukująca rozgrzewana jest do temperatury 190–260°C, aby móc przetopić materiał termoplastyczny. Musi on mieć konsystencję, która nie będzie się rozlewać, ale tworzyć kształty. I tak, warstwa po warstwie, powstaje dany przedmiot. Mali informatycy byli świadkami powstawania cząsteczki DNA. Zainteresowanie dzieci było bardzo duże i stanie się motywacją do zorganizowania kolejnych zajęć z wykorzystaniem tego sprzętu.