Dzień Tolerancji w naszej szkole

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone 16 listopada. Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Państwa członkowskie UNESCO przyjęły m.in. Deklarację Zasad Tolerancji. Artykuł I tej deklaracji brzmi:

„ Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny
i polityczny warunek. Tolerancja - wartość, która czyni możliwym pokój - przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

Tego dnia w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie ze świetlicy. Wysłuchali oni bajki biblioterapeutycznej o białym słoniu, która stała się punktem wyjścia do rozmowy o różnorodności, szacunku, tolerancji
i akceptacji. Pomogła ona zrozumieć uczniom, jak czuje się osoba odrzucona
z powodu swojej odmienności. Warsztaty miały na celu uświadomić dzieciom, iż każdy z nas jest inny, ale wszyscy mamy podobne marzenia, zainteresowania, potrzebujemy przyjaciół, miłości, szacunku, akceptacji. A tolerancja jest ważną umiejętnością, której uczymy się każdego dnia.

Uczniowie z klasy 7OP na Dzień Tolerancji w bibliotece szkolnej przygotowali plakat ukazujący podstawowe wartości towarzyszące tolerancji tj. życzliwość, szacunek, sprawiedliwość, otwartość, wyrozumiałość, dobroć.