Akcja czytelnicza "Czytamy z sercem"

Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z sercem”

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i Światowego Dnia Serca nasza szkoła w dniach 29.09-05.10.2023r. wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z sercem”.

Uczniowie klas 8 posłużyli się czytaniem performatywnym, aby przybliżyć uczniom klas 1-3 jak ważne w naszym życiu jest serce. Fragmenty książki  „Pracownia Aurory” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel (Wydawnictwo Bajka)  i „Dwa serca anioła” Wojciecha Widłaka (Wydawnictwo Media Rodzina), udostępnione na potrzeby akcji, otworzyły drogę do rozmów o tym, iż należy dbać  serce nie tylko ze strony zdrowotnej, ale też i emocjonalnej.
Uczniowie z klas 4-6 podczas zajęć czytelniczych „ Z wizytą w pracowni złamanych serc” szukali lekarstwa na bolące serca. Miłość, troska, życzliwość, dobroć, współczucie, przyjacielska rozmowa okazały się najlepszym panaceum.

Czy jesteśmy wrażliwi na pomaganie i wspieranie innych? Czy mamy wiedzę na temat pierwszej pomocy? Na te pytania próbowała odpowiedzieć młodzież z klasy 7a  po wspólnym głośnym przeczytaniu fragmentu  książki Elżbiety Rodzeń "Dziewczyna o kruchym sercu" (Wydawnictwo Endorfina). To powieść young adult, która opowiada o relacjach chorującej na serce Uli z Jankiem – wolontariuszem pomagającym jej w nadrobieniu braków z matematyki.

Dopełnieniem przedsięwzięcia było czytanie przez cudzoziemskich uczniów z starszych klas bajek z różnych stron świata  młodszym uczniom.

Wszystkie spotkania odbyły się w miłej i przyjaznej atmosferze.

Aby wzmocnić akcję i uczulić uczniów na potrzeby innych zorganizowaliśmy charytatywną wyprzedaż garażową na rzecz Fundacji Serce Dziecka, która pomaga dzieciom oraz dorosłym z wrodzonymi wadami serca oraz dziecięcym klinikom kardiologicznym i kardiochirurgicznym.

Dziękujemy serdecznie wszystkim tym, którzy wspomogli to przedsięwzięcie.

„Czytamy z sercem” to akcja czytelniczo-edukacyjna, która uświadomiła uczniom, iż czytanie jest ważnym elementem naszego życia, a o serce należy szczególnie dbać.