Z wizytą w bibliotece

Biblioteka to przyjazne miejsce dla każdego. Przekonali się o tym uczniowie klasy 2c, którzy we środę zawitali w gościnne progi Filii Nr 2 Książnicy Podlaskiej. Celem wizyty było przybliżenie dzieciom zawodu bibliotekarza, zasad funkcjonowania biblioteki oraz rozbudzenie zainteresowań czytelnictwem.

Pani bibliotekarka w ciekawy sposób omówiła zasady korzystania z biblioteki osiedlowej - przedstawiła bogaty księgozbiór biblioteczny, w szczególności ten dla najmłodszych czytelników oraz sposób w jaki został on rozmieszczony na półkach. Okazało się, że w bibliotece można wypożyczyć nie tylko książki papierowe, ale również czasopisma i książki audio na płytach CD lub DVD. Pani bibliotekarka pokazała, jak można odnaleźć interesującą nas pozycję w katalogu komputerowym i przeczytała list od książek do czytelników. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wszystkich informacji. Byli zaskoczeni tak dużą liczbą książek w jednym miejscu. Z wielką ciekawością przemierzali pomieszczenia biblioteczne, a powiększalnik i multilektor – urządzenia przeznaczone dla osób starszych, niedowidzących lub niewidomych okazały się być prawdziwym hitem. Oczywiście nie zabrakło też czasu na samodzielne buszowanie pomiędzy regałami z książkami. Każdy znalazł coś dla siebie.

Na koniec wizyty dzieci otrzymały kolorowe zakładki do książek oraz ołówki. Niespodzianki sprawiły im ogromną radość. Dzieci wyszły nie tylko z prezentami i uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że wrócą tam z rodzicami, aby móc się zapisać do biblioteki i korzystać z bogatej oferty księgozbioru.