Odnawialne źródła energii w naszej okolicy - wycieczka klas ósmych

ekopracownia-logotypy-do-dokumentow.png21 listopada 2023 uczniowie klas 8a i 8b wyjechali do zakładu Promostal w Czarnej Białostockiej. Wycieczka zorganizowana była w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej - ekopracownia odnawialnych źródeł energii (OZE). Program jest współfinansowany ze środków WFOŚiGW Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem wycieczki było przybliżenie uczniom informacji na temat OZE w województwie podlaskim.

Uczniowie zwiedzając zakład poznali korzyści dla środowiska naturalnego płynące z OZE oraz wady nieodnawialnych źródeł energii.

W zakładzie, który zwiedzaliśmy produkowane są wielkie platformy montowane w wiatrakach na farmach wiatrowych. Można było obejrzeć takie platformy i usłyszeć w jakim celu buduje się elektrownie wiatrowe.

Klimat naszego regionu, gdzie prędkość wiatru jest duża, sprzyja produkcji i wykorzystywaniu energii wiatru, którą można pozyskiwać w nieskończoność więc budowa elektrowni wiatrowych jest opłacalna, przynosi korzyści finansowe dla użytkownika.

Zakład Promostal dba o środowisko naturalne, segreguje śmieci, stara się ograniczać zużycie plastiku. Stawia na wykorzystanie OZE, czyli tych bazujących na surowcach naturalnych i niewyczerpalnych, do produkcji energii elektrycznej. Firma ma założone kolektory słoneczne, pobiera energię słoneczną, którą przetwarza na energię cieplną i elektryczną.

Na zakończenie wycieczki każdy z uczestników dostał pamiątkowy długopis.