Leśna integracja w klasie 3a

Miniona sobota okazała się być bardzo aktywna dla uczniów klasy 3a i ich rodziców oraz wychowawcy klasy - p. M. Szleszyńskiej. Tego dnia we wczesnych godzinach przedpołudniowych, wszyscy stawili się w Szkółce Leśnej „Orzechówka” w Ponikłej.

Spotkanie miało wymiar nie tylko integracyjny, ale też edukacyjny. Uczestnicy spotkania udali się w podróż po Puszczy Knyszyńskiej wyjątkową ciuchcią. W poznawaniu otaczającej przyrody pomagał Pan Jacek Pychner – pracujący w Nadleśnictwie Dojlidy.  Bardzo ciekawie opowiadał o wyjątkowej roślinności regionu, o tworzeniu szkółek leśnych, zasadach bezpiecznego pobytu w lesie oraz zasadach racjonalnego zbierania grzybów.

Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wyglądają wyjątkowe elementy lasu zbudowane przez człowieka m.in.: jasła, chłodnie do przechowywania sadzonek, siewniki, ambony myśliwskie. Poznaliśmy zasady znakowania drzew i wyznaczania oddziałów leśnych. Zobaczyliśmy, jak wyglądają korniki i jakie szkody wyrządzają one drzewom. Dowiedzieliśmy się też, jak działają pułapki zastawiane na kornika drukarza. W czasie podróży urządziliśmy wspólne grzybobranie i konkurs na najlepszego grzybiarza.

Po powrocie do Szkółki Leśnej „Orzechówka”, mile spędziliśmy czas przy wspólnym ognisku z kiełbaskami i piankami, a na koniec spotkania mieliśmy okazję zastosować wiedzę w praktyce rozwiązując zagadki i zdobywając nagrody niespodzianki.

To był bardzo udany dzień pełen wrażeń i spędzony w doborowym towarzystwie. Teraz las, nie ma już przed nami żadnych tajemnic!