Konstytucja 3 Maja - polska droga do wolności

Święto Konstytucji 3 Maja to bardzo ważny dzień dla każdego Polaka. Uczniowie klas piątych i ósmych upamiętnili je montażem słowno – muzycznym pt. „Konstytucja 3 Maja – polska droga do wolności”, który 28 kwietnia zaprezentowali dwukrotnie szkolnej społeczności.

Uroczystość rozpoczęła scena, w której ubrani na czarno chłopcy przy dźwiękach młodzieżowej muzyki piszą na murze słowo; „Wolność”. Stało się ono hasłem przewodnim całego spektaklu i pojawiało się w wypowiedziach oraz w utworach muzycznych nie raz.

Następnie na scenę wyszli: ojciec i syn, aby w prosty sposób wyjaśnić publiczności, dlaczego konstytucja była tak bardzo wówczas Rzeczpospolitej potrzebna. W kolejnych odsłonach spektaklu publiczność mogła usłyszeć patriotyczne wiersze, pieśni i piosenki, a także słowa wielkich XVIII-wiecznych patriotów, m.in. Stanisława Konarskiego, Stanisława Staszica i Hugo Kołłątaja. Na koniec wybrzmiał utwór zespołu Dżem pt. „Sen o Victorii”, który doskonale wpisał się w klimat przedstawienia.

Warto pamiętać o tym, że w tym roku mija 232 lata od dnia uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Choć weszła ona w życie na krótko, jej znaczenie dla kolejnych pokoleń jest nieocenione. Wszystkim jej twórcom winniśmy pamięć i cześć.