Ekopracownia - warsztaty "Zielonym do góry"

ekopracownia-logotypy-do-dokumentow.png

„Zielonym do góry – porady dla młodego konsumenta”

W klasach V, VI i VII odbyły się warsztaty pt.: „Zielonym do góry – porady dla młodego konsumenta”, zorganizowane w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej - ekopracownia odnawialnych źródeł energii (OZE). Program jest współfinansowany ze środków WFOŚiGW w Białymstoku oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Głównym celem przeprowadzonych zajęć było uwrażliwienie uczniów na fakt, iż za pomocą codziennych wyborów np. w czasie zakupów, wpływają na stan środowiska przyrodniczego. W czasie warsztatów uczniowie poznali: pojęcie zrównoważonego rozwoju, rodzaje opakowań przyjaznych dla środowiska oraz symbole i znaki, którymi się je oznacza.

W czasie zajęć uczniowie zapoznali się z dziesięcioma następującymi zasadami postępowania, dzięki którym można ograniczyć ilość odpadów:

Idź na zakupy z własną torbą.

Ponownie wykorzystuj opakowania.

Kupuj produkty na wagę.

Wybieraj długie daty przydatności.

Dokładnie planuj zakupy.

Kupuj odzież używaną.

Ogranicz ilość zużywanego papieru.

Segreguj odpady.

Zmniejsz ilość plastiku.

Regularnie pozbywaj się niepotrzebnych rzeczy - oddaj je lub sprzedaj.

Wszyscy chcielibyśmy żyć w czystym środowisku. Miejmy więc nadzieję, że poznane na warsztatach zasady staną się dobrymi  nawykami w codziennym życiu.