2a i 2b z wizytą w spalarni śmieci

Wycieczka kl. 2a i 2b do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku

W dniach 13.04-14.04.2023r. uczniowie klasy 2a i 2b wybrali się do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku. Podczas wycieczki dzieci mogły poznać zasady funkcjonowania spalarni włącznie z obejrzeniem  sterowni, z której kontrolowane są wszystkie parametry pracy zakładu, bunkra na odpady i  kotła, w którym dokonuje się ich spalanie. Przy okazji zwiedzający mogli stanąć na tzw. wadze pomostowej zainstalowanej na bramie wjazdowej, na której ważone są pojazdy przywożące odpady. Na zakończenie drugoklasiści zostali poinformowani, że ZUOK bezpieczny dla środowiska i pożyteczny dla systemu energetycznego, gdyż dzięki spalaniu odpadów produkuje energię elektryczną i ciepło systemowe, które ogrzewa białostockie domy.