Woda - najcenniejszy skarb


Woda – skarb naszej Planety

Skąd się bierze woda? Gdzie znikają nasze ścieki? Co każdy z nas może zrobić, aby zużywać mniej wody? Na te i inne wodne pytania, szukali odpowiedzi uczniowie klasy 2c w minionym tygodniu – Tygodniu Ziemi.

Rozpoczęliśmy od przyjrzenia się bliżej wodzie, która płynie z naszych kranów. Dzięki animacjom edukacyjnym przygotowanym przez Wodociągi Białostockie dowiedzieliśmy się, na czym polega proces uzdatniania wody. Spróbowaliśmy też oczyścić brudną wodę przy użyciu filtra do wody samodzielnie zbudowanego z powszechnie dostępnych materiałów. Okazało się, że filtr działa. Przefiltrowana woda w prawdzie nie nadawała się do picia, ale była zdecydowania czyściejsza i można ją było użyć do innych celów.

Tydzień zakończyliśmy wizytą na Targach Książki i spotkaniem autorskim z Piotrem Sochą, ilustratorem i współtwórcą książki „Brud. Cuchnąca historia higieny”. Podczas godzinnego spotkania z Panem Piotrem dowiedzieliśmy się m. in. od kiedy zaczęto wykorzystywać wodę w toalecie i łazience oraz kto spośród dawnych władców i osobistości był największym brudasem, a kto godzinami pluskał się w wannie.

Na szczęście my już wiemy, jak rozsądnie i mądrze korzystać z wody, jednego z najcenniejszych skarbów, którymi dysponuje nasza Planeta.

Powrót na początek strony