Warsztaty "Zielone Miasto dzikich zapylaczy"

10 czerwca klasa 4c wzięła udział w warsztatach z budowania domków dla owadów zapylających. Zajęcia odbyły się na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. "Zielone Miasto dzikich zapylaczy" to wydarzenie zorganizowane w ramach europejskiego festiwalu New European Bauhaus. Podczas spotkania dzieci poznały ideę Xylopolis, czyli miasta ściśle współpracującego z naturą.

Warsztaty rozpoczęły się na kwietnej łące, położonej przy kampusie uniwersytetu. Uczniowie mogli przyjrzeć się domkom dla owadów oraz roślinom, które są zapylane. Dowiedzieli się również na czym polega rola owadów zapylających. Dzięki nim możliwie jest utrzymanie bioróżnorodności
w środowisku, ich praca ma ogromne znaczenie dla produkcji żywności w uprawach rolnych
i sadowniczych.

Największą atrakcją warsztatów było samodzielne wykonywanie domków. Do ich budowania dzieci wykorzystały szyszki, sianko, korę drzew, patyczki, rurki trzcinowe a także glinę. Uczniowie, przy użyciu młotków i śrubokrętów, sami łączyli daszek domku ze ścianami oraz zabezpieczali całość siatką. Gotowe domki mogli wziąć ze sobą i ustawić na balkonach, w swoich ogródkach lub kwietnikach.

Po warsztatach dzieci wysłuchały krótkiej prezentacji na temat polityki ekologicznej Unii Europejskiej.

Wyjście na warsztaty połączone było ze zwiedzaniem kampusu. Dzieciom bardzo spodobała się nowoczesna forma budynku, duże i przestronne sale oraz przepiękna okolica.