Przyjaciele Zippiego z klasy 1c


Uczniowie klasy 1c uczestniczą w międzynarodowym programie promocji zdrowia, którego celem jest kształtowanie i rozwijanie umiejętności psychospołecznych dzieci w wieku 5-8 lat. W Polsce program ten upowszechnia Centrum Pozytywnej Edukacji.

Jest to cykl 24 spotkań realizowanych przez wychowawczynię, podczas których uczniowie uczą się jak określać własne uczucia i o nich rozmawiać oraz uważnie słuchać innych. Wykonując różne zadania ćwiczą umiejętność proszenia o pomoc oraz jej udzielania. Podczas zajęć poruszane są bliskie dzieciom tematy tj. nawiązywanie i utrzymywanie przyjaźni, rozwiązywanie konfliktów, radzenie sobie z odrzuceniem. Dzieci poznają sposoby zachowywania się w nowych, stresujących sytuacjach. Tematy opracowane są na podstawie opowiadań, których bohaterami jest rodzeństwo– Lili i Tigu oraz ich przyjaciele. W zajęciach towarzyszy dzieciom maskotka – patyczak Zippi.

Program podzielony jest na sześć części:

I. Uczucia.

II. Komunikacja.

III. Nawiązywanie i zrywanie więzi.

IV. Rozwiązywanie konfliktów.

V. Przeżywanie zmiany i straty.

VI. Dajemy sobie radę – podsumowanie.

Każda część zawiera odrębne opowiadanie, wzbogacone ciekawymi ilustracjami oraz różne zadania takie jak: odgrywanie ról, rysowanie i zabawy.

Nasi pierwszoklasiści bardzo chętnie spotykają się z Zippim i z zainteresowaniem poznają kolejne fragmenty historii Lili i Tiga. Z dużym zaangażowaniem wykonują zadania, a szczególnie podobają im się te związane z odgrywaniem różnych ról. Uczniowie są bardzo aktywni i pomysłowi. Dodatkową atrakcją jest możliwość zabrania patyczaka Zippiego do domu na weekend :)

Powrót na początek strony