„Mulier fortis” – warsztaty IPN


26 kwietnia uczniowie z klas 7a i 8a uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez pracowników Instytutu Pamięci  Narodowej pt. „Mulier fortis. Kobieta mężna”. Spotkanie było oparte na próbie ukazania portretu Zofii Kossak - Szatkowskiej (primo voto Szczuckiej), osoby o której sąsiedzi z Górek Wielkich mówili: ona miała światło w oczach. Uczniowie zapoznali się z postawą życiową Zofii Kossak – Szatkowskiej, która była w zdecydowanej opozycji do dwóch śmiercionośnych ideologii  XX wieku: nazizmu i komunizmu. Zajęcia dla młodzieży były prowadzone przez dwóch pracowników Oddziału IPN w Katowicach - panią Angelikę Blindę oraz panią Ewelinę Małachowską. Prowadzące - nawiązując do obejrzanego przez młodzież filmu - przedstawiły i podsumowały wybrane fakty z historii Polski w XX wieku, a następnie opierając się na pracy z tekstem źródłowym i materiałem ikonograficznym, wspólnie z uczniami stworzyły portret „kobiety mężnej” – Zofii Kossak –Szatkowskiej.

Powrót na początek strony