Liga zadaniowa - maj


Liga zadaniowa - maj

 

Zadanie 1. Michał idąc do szkoły, spotkał Jurka wychodzącego z domu. W momencie, gdy upłynęło 10 minut wspólnego marszu, Michał stwierdził, że idzie do szkoły 4 razy dłużej niż Jurek. Gdy doszli do szkoły – obaj zgodnie stwierdzili, że Michał szedł 2 razy dłużej niż Jurek. Jak długo szedł do szkoły Michał, a jak długo Jurek?

 

Zadanie 2. Aniela, Basia i Celina zrywały jabłka. Aniela zerwała 4 kg jabłek, Basia tyle, ile Aniela i połowę tego co Celina, a Celina tyle, ile Basia i połowę tego co Aniela. Ile kilogramów ważyły jabłka zerwane przez dziewczynki?

 

Zadanie 3. Trzy liczby naturalne dwucyfrowe ustawione w kolejności malejącej stanowią szyfr do sejfu. Iloczyn pewnych dwóch spośród tych trzech liczb równa się 888. Iloczyn innych dwóch liczb spośród tych trzech równa się 999. Jaki jest szyfr do tego sejfu?

 

Zadanie 4. Janek wydał 1/3 swoich oszczędności na prezenty walentynkowe. Gdyby wydał o 20% więcej, to zostałoby mu o 15 zł mniej niż w rzeczywistości. Ile oszczędności miał Janek?

 

Zadanie 5. Dwa zegary rozpoczęły i skończyły bicie jednocześnie. Pierwszy bije co 2 sekundy, a drugi - co 3 sekundy. Razem naliczono 13 uderzeń, przy czym jednoczesne uderzenia liczono jako jedno. Zegary wskazują pełne, ale różne godziny. Który wskazuje którą?

Powrót na początek strony