Dzień kolorowej skarpetki


21 marca, to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa, gdyż właśnie wtedy przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Data ta nie jest przypadkowa, bo osoby z zespołem Downa mają dodatkowy trzeci chromosom właśnie w 21 parze.

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 26 postanowiła aktywnie włączyć się w obchody tego dnia. Były kolorowe skarpetki, gazetki, prezentacje, pogadanki i specjalne lekcje prowadzone przez uczniów Szkolnego Klubu Młodego Wolontariusza.

Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Symbolem towarzyszącym w tym dniu są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

 

Powrót na początek strony