"Czas na grzyby" - projekt edukacyjny w klasie 2c

Październik kojarzy nam się bez wątpienia z jesiennymi darami. Jednym ze zbieraniem owoców i warzyw, a innym z kasztanowymi ludkami. Wielu z nas w wolnym czasie wyrusza do lasu na grzybobranie.

W ostatnim tygodniu grzyby rozpanoszyły się nie tylko w lesie, ale również w klasie 2c. Uczniowie z wielkim zapałem realizowali projekt „Czas na grzyby”.  Przez kilka kolejnych dni zdobyli mnóstwo informacji na temat tych organizmów. Poznali ich budowę. Z dużym zainteresowaniem oglądali atlas grzybów, zapoznając się z nazwami i wyglądem poszczególnych gatunków. Dowiedzieli się, jakie grzyby można zbierać oraz jak prawidłowo wyciągnąć je z ziemi, aby nie uszkodzić grzybni. Poznawali też gatunki trujące i szkodliwe dla ludzi. Dowiedzieli się, że nie powinno się ich niszczyć, gdyż są pożywieniem dla leśnych zwierząt.

Dzieci dzieliły się również swoją wiedzą na temat potraw, które można przyrządzić z grzybów i wskazywały te ulubione. Nie zabrakło też grzybowej pracy plastycznej - z rolki po papierze toaletowym powstały przepiękne muchomory.

Na podsumowanie projektu uczniowie przygotowali prezentacje na temat poszczególnych gatunków grzybów i wykorzystali je do stworzenia plakatów, które stały się ozdobą szkolnych korytarzy.  W ten sposób chcieli podzielić się swoją wiedzą z innymi.

Teraz mogą już bezpiecznie wyruszyć z rodzicami na grzybobranie.