Bajkoterapia w bibliotece szkolnej

Książki mają cudowną, terapeutyczną moc. Pozwalają nam głębiej poznać siebie i innych, uwalniają w nas tłumione emocje.

Nie bez przyczyny nad wejściem do biblioteki w Aleksandrii widniał napis:
„Lekarstwo dla duszy”.

Nasza szkoła włączyła się w akcję czytelniczą MARZEC MIESIĄCEM BIBLIOTERAPII zorganizowaną przez Koło Podlaskie Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

Uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w zajęciach czytelniczych z elementami biblioterapii, podczas których wysłuchali w bibliotece szkolnej bajki biblioterapeutycznej „Podspodek” Agaty Widzowskiej-Pasiak. Stała się ona inspiracją do rozmów na ważne tematy: Czy zawsze to co na wierzchu jest prawdziwe? Czy zbyt pochopnie i za szybko oceniamy drugą osobę ? Czy mamy cierpliwość i dobrą wolę, aby odkrywać drugiego człowieka jakim jest naprawdę?

Uczniowie mogli sami przekonać się, oceniając nieznane im osoby z przypadkowych zdjęć, że: „To, co jest na wierzchu, nie zawsze bywa prawdziwe i lepsze, mimo że jest oświetlone przez słońce. Każdy ma coś ukrytego pod spodem, a czasami są to niezwykłe skarby.”

Zajęcia podobały się uczniom. Mamy nadzieję, iż zostawiły w nich iskierkę otwartości na drugą osobę, na chęć poznawania innego pomimo jego wad i nieprzychylności.