„Podaruj wiersz” - ogólnopolska akcja społeczna w naszej szkole

Podaruj wiersz” - ogólnopolska akcja społeczna w naszej szkole

21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji, z tej okazji nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji społecznej „Podaruj wiersz”, której inicjatorem jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta. Tegoroczna odsłona jest szczególna – gdyż odbywa się w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin poety. Zbigniew Herbert pisał listy - wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego ludzi, do osób, które cenił. To działanie pisarza stało się inspiracją do stworzenia akcji „Podaruj wiersz”. Jej ideą jest wybranie wiersza dla konkretnej osoby, odręcznie przepisanie go na specjalnej papeterii, a następnie podarowanie.

W naszej szkole przez ponad miesiąc uczniowie i nauczyciele, jak również inni pracownicy szkoły, mieli możliwość przepisywania wierszy. W bibliotece szkolnej stworzyliśmy przestrzeń ku temu. Udostępniliśmy papeterię i tomiki poezji, z których można było skorzystać, aby znaleźć odpowiedni dla siebie wiersz. Owocne również okazały się poszukiwania wierszy w internetowych zasobach. Natomiast uczniowie cudzoziemscy pod opieką asystenta kulturowego pani Iryny wykonali przepiękne prace z przepisanymi odręcznie wierszami. Zostały one podarowane całej społeczności szkolnej poprzez wystawienie ich w głównym holu szkoły.
Był to niewątpliwie dobry czas, aby przybliżyć naszym uczniom poezję, z której mogą czerpać wrażliwość i prawdę o świecie.